Naujienos

2018-11
26

Gyvenimą gelbstinti apykaklė – lietuvių išradimas, neleidžiantis paskęsti

Screen Shot 2018-12-12 at 17.31.37.png

Šie liūdni skaičiai galėtų būti kur kas mažesni, jei netoli vandens laiką leidžiančių vaikų gyvybę saugotų ne vien suaugusiųjų budrumas, bet ir technologinės priemonės. Daugybę gyvybių galėtų išgelbėti paprastas išradimas. Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros straipsnių cikle „Mokslas – verslui: metas veikti kartu!“ pasakojame apie išmaniąją apsauginę apykaklę.

Pati prisipučia

„Išmanioji apykaklė veikia panašiai kaip saugos oro pagalvė automobiliuose. Kai žmogus, dėvintis apykaklę, įkrenta į vandenį, sensorius aktyvuoja paleidimo sistemą ir suspaustas oras pripučia korpuse esančias pagalves bei lėtai iškelia žmogų į vandens paviršių. Taip apykaklė išlaiko žmogaus galvą vandens paviršiuje ir neleidžia nuskęsti“, – teigia inovatorius Tadas Juknius, Kauno technologijos universiteto (KTU) doktorantas.

T. Juknius yra idėjos autorius ir pirmo veikiančio prototipo kūrėjas. Pagrindinius tobulinimo darbus, tarp jų ir sensorių kūrimą, kartu atliko Kauno technologijos universiteto tyrėjai Valdas Grigaliūnas ir Algis Karpavičius.

Sveria kaip telefonas

Mokslininkų sukurta apsauginė apykaklė, pavadinta „Buddy, the Life-collar“, sveria apie 100 gramų – panašiai kaip išmanusis telefonas. Ji turėtų būti nešiojama kaip ant kaklo pakabintas aksesuaras, nevaržantis vaiko veiklos ir judesių. Pagaminta iš ilgam naudojimui skirtų aukštųjų technologijų medžiagų, ši apykaklė reaguoja į kriterijų (sąlytį su vandeniu) ir aktyvuoja automatiškai prisipildančias oro pagalves.

Tai nėra plaukimo mokymosi priemonė ar pramogai skirtas plaukimo ratas. Išradimas suteikia galimybę išgelbėti vaiko gyvybę atsitiktinio įkritimo į vandenį atveju. Patekusi į vandenį apykaklė pati prisipučia per vos tris sekundes. Toks greitis nėra per staigus ir nepadaro sužeidimų, o kartu šių trijų sekundžių pakanka, kad būtų išgelbėta gyvybė.

Prognozuoja komercinį potencialą

Išmaniosios gelbėjimo apykaklės vystymo projektas vykdomas bendradarbiaujant su įmone „Smartmedic“. Kristina Judinė, UAB „Smartmedic“ vadovė, žvelgia į ateitį ir mato perspektyvias prototipo komercinimo galimybes.

„Šiuo metu išradimas dar yra ankstyvoje veikiančio prototipo stadijoje ir kitas etapas bus pagaminti masinei gamybai pritaikytą prototipą. Taip pat esame suplanavę atlikti detalius rinkos tyrimus ir numatyti komercinimo veiksmus. Tačiau susidomėjimą jaučiame jau dabar. Pristatę prototipą tarptautinėse parodose sulaukėme tikrai daug dėmesio ir labai palankių vertinimų“, – teigia K. Judinė. 

Kontaktai

UAB "Avenire"

Trakų g. 7 -17, Vilnius;
Tel/fax. (+370) 5 260 84 41;
El.paštas: info@avenire.lt

Uždaryti