Naujienos

2009-12
02

Neįgaliųjų reabilitacija – raktas į pilnavertį gyvenimą

Neįgaliųjų reabilitacija – raktas į pilnavertį gyvenimą

Su negalia kiekvienas žmogus susitaiko skirtingai. Kiekviena liga yra kitokia ir skirtingai veikia žmogaus gyvenimo kokybę.

Negalia žmogui nustatoma ne tada, kai susergama kokia nors liga, bet kai tos ligos trukdo gyventi pilnavertį socialinį gyvenimą, kai ligonis nebegali pats savimi pasirūpinti, savarankiškai spręsti iškilusių problemų. Šias bėdas įveikti padeda neįgaliųjų reabilitacija.

„Kasmet reabilitacijos centre apsilanko daugiau kaip 400 neįgaliųjų, sergančių įvairiomis lėtinėmis ligomis. Vienas svarbiausių reabilitacijos tikslų – sugrąžinti žmogų į pilnavertį socialinį gyvenimą”, – tikino Palangos poilsio namų „Baltija“ Reabilitacijos centro tifloreabilitologė ir socialinė darbuotoja Daina Vitkauskienė.

Atsitiesti padeda ir psichologai

Neįgaliesiems procedūras skiria gydantis gydytojas, kuris vadovaujasi ligos diagnoze, ligonio fizinėmis galimybėmis ir poreikiais.

Ligoniams, kuriems būna sunku susitaikyti su negalia, dažnai prireikia psichologų bei psichoterapeutų pagalbos. Susitaikymo su negalia procesui įtakos turi ligonio amžius, išsilavinimas, motyvacija, gyvenamoji vieta ir aplinkiniai žmonės.

D.Vitkauskienės teigimu, gydymo ir procedūrų kompleksas, kitų specialistų pagalba, konsultacijos ligoniams ir jų šeimų nariams suteikia žmonėms pasitikėjimą savo galimybėmis.

Socialinė darbuotoja teigė, kad neįgaliems žmonėms ypatingai padeda jiems priimtina veikla, lankymasis neįgaliųjų organizacijų susirinkimuose, dalyvavimas meno mėgėjų kolektyvuose.

Reabilitacija – ir akliesiems

Poilsio namų „Baltija“ Reabilitacijos centras kiek įmanoma pritaikytas žmonėms su judėjimo, regos ir kitomis negaliomis. Centras vienintelis Lietuvoje taiko aklųjų ir silpnaregių bei kurčiųjų reabilitaciją.

Visame pastate informacija pateikta padidintu šriftu. Ir kieme, ir pastato viduje įrengti iškilūs orientyrai ir nuolydžiai, skirti žmonėms, turintiems judėjimo ar regos problemų.

Lifte ir laiptų turėkluose yra reljefinės atžymos, leidžiančios orientuotis aplinkoje. Koridoriuose – apšvietimas su judesio jutikliais. Laiptų pirma ir paskutinė pakopos nudažyta geltona spalva. Kurtiesiems padeda kambariai su „šviečiančiais“ skambučiais.

Pagalbą suteikia vertėjai

Girdintiems suprasti kurčiuosius ir atvirkščiai – gana sudėtinga. Kad vieni kitus teisingai suprastų, reikia daugiau laiko ir pastangų. Girdintiesiems svarbus balsas, o kurtiesiems – gestai, mimika, akys. Dėl to kurčiųjų su girdinčiaisiais bendravimas – stiklo trapumo.

Tad dažnai į pagalbą kasdieniame gyvenime kviečiami vertėjai. Klausos negalią turintiems „Baltijos” Reabilitacijos centro pacientams bei pajūrio gyventojams padedantis susikalbėti gestų kalba Vytautas Jurgis Lukštas jau daug metų jiems suteikia vilties gyventi pilnavertį gyvenimą, padėdamas susikalbėti visose gyvenimo situacijose.

Vertėjo kurtiesiems prireikia norint susikalbėti su įvairių įstaigų darbuotojais. Be to, į Reabilitacijos centre įsikūrusį kabinetą užsuka kurtieji pasidalinti džiaugsmais, pabūti kartu ir atrasti ramybę. Čia jie kartu žiūri filmus, pasakoja vieni kitiems naujienas, perskaitytas laikraščiuose, išgirstas iš draugų, net mokosi šokti. Pasak V.J.Lukšto, jokia negalia nėra kliūtis, norint džiaugtis gyvenimu.

Kontaktai

UAB "Avenire"

Trakų g. 7 -17, Vilnius;
Tel/fax. (+370) 5 260 84 41;
El.paštas: info@avenire.lt

Uždaryti