Naujienos

2012-11
30

Rūšiuoti reikia ir tekstilę

file2281304827733.jpg

Dažniausiai nebereikalingus drabužius ir tekstilės gaminius žmonės tiesiog išmeta į komunalinių atliekų konteinerius. Daugumą šių daiktų galima dar kartą panaudoti, tačiau Lietuvoje kol kas tik maža jų dalis yra surūšiuojama ir atitenka labdarai arba yra perdirbama. Tačiau situacija nuolat gerėja – tekstilei skirtų konteinerių skaičius šalyje nuolat auga.

Tekstilė turi būti sausa

Iš viso Lietuvoje jau yra 530 tekstilei skirtų konteinerių: Vilniuje ir Trakų savivaldybėje – 250, Klaipėdoje – 150, Kaune– 120, Neringoje – 10. Šios atliekos sudaro 5 proc. visų komunalinių atliekų, iš kurių apie 80 proc. gali būti perdirbta. Viename tokiame rusvos spalvos konteineryje telpa apie 200 kilogramų tekstilės.
Į šiuos konteinerius galima mesti drabužius, avalynę, patalynę, antklodes, užuolaidas, minkštus žaislus ir kitus tekstilės gaminius. Svarbiausia, kad visi išmetami daiktai būtų švarūs ir supakuoti į polietileno maišus. Perdirbimui netinkama nešvari, sutepta dažais, tepalais ar kitomis panašiomis medžiagomis, skleidžianti specifinį kvapą, sumaišyta su buitinėmis atliekomis, šlapia tekstilė.

Gaminami naudingi produktai

Dažnai gyventojai tekstilės atliekas palieka šalia komunalinių atliekų konteinerių, tikėdamiesi, kad juos pasiims ir panaudos praeiviai ar benamiai. Tačiau atliekų surinkėjai pastebi, kad dažniausiai drabužiai yra tik išdarkomi ir nuo lietaus sušlampa. Geriausia tekstilės gaminius iš karto įmesti į tam skirtus konteinerius – tada būsite tikri, kad jie atiteks labdarai arba iš jų bus pagaminti įprasti buityje, pramonėje ir statybose naudojami produktai.


„Dėvėta tekstilė iš konteinerių pirmiausia patenka į atliekas perdirbančias įmones. Tinkami dėvėti drabužiai dažniausiai keliauja labdarai. Iš vilnonių ar šilkinių daiktų yra gaminamos specialios pašluostės, kurias naudoja automobilių, laivų remonto įmonės. Perdirbta odinė ar guminė avalynė virsta ruberoidu arba geotekstile, kuri yra naudojama statybose, keliams tiesti bei šlaitams tvirtinti. Sintetiniai drabužiai perdirbami į baldinę vatą ar gamybinius polimerus, kurie vėliau pavirsta įvairių prekių pakuotėmis“, – teigia Vilniuje atliekas tvarkančios įmonės UAB „Ecoservice“  atstovė Ingos Kovalionok.

Kiekis priklauso nuo sezono

Pasak I. Kovalionok, surenkamų tekstilės atliekų kiekis labai priklauso nuo sezono. Konteineriai ypatingai greitai užsipildo pavasarį ir rudenį, kai keičiantis orams, gyventojai pertvarko ir peržiūri savo spintas. Tuo tarpu vasarą ar žiemą tekstilės surenkama žymiai mažiau. Kol kas poreikio didinti konteinerių skaičiaus nėra. Jei ateityje toks poreikis atsiras, bus svarstoma ir plėtros galimybė.

Surenkamų atliekų kiekis taip pat priklauso nuo konteinerių kiekio – kuo jų daugiau, tuo žmonės daugiau atliekų ir atneša. „Jeigu gyventojams nebus sudarytos sąlygos paprastai ir patogiai rūšiuoti – jie nerūšiuos. Jeigu konteineris yra prie namų arba pakeliui į darbą, žmogus gali pro šalį eidamas įmesti maišelį su surūšiuotomis atliekomis, nesvarbu, ar tai būtų popierius, plastikas ar tekstilė. Tik labai maža gyventojų dalis, gali specialiai važiuoti ten, kur yra rūšiavimo konteineris“, – sakė tekstilę perdirbančios įmonės „Dėvėdra“ atstovė Tatjana Dirkstienė.

 

Kontaktai

UAB "Avenire"

Trakų g. 7 -17, Vilnius;
Tel/fax. (+370) 5 260 84 41;
El.paštas: info@avenire.lt

Uždaryti